بازیابی اطلاعات

بازیابی اطلاعات

بازیابی اطلاعات

آیا بازیابی اطلاعات از دستگاه های آسیب دیده امکان پذیر است؟

تصور عموم این است که اگر دستگاه موبایلی به دلایل گوناگونی همچون مایعات خوردگی، ضربه دیدن و یا دیگر اتفاقات نرم افزاری و سخت افزاری از کار بیفتد و خراب شود، دیگر امکان استفاده از آن وجود ندارد و دستگاه به همراه اطلاعات داخل آن کاملا از بین می رود. اما آیا بازیابی اطلاعات ازدستگاه های آسیب دیده امکان پذیر است یا باید برای همیشه قید اطلاعاتمان را بزنیم؟ در پاسخ این سوال باید بگوییم که بله! قطعا اگر این بازیابی توسط تعمیرکاران خبره و حرفه ای موبایل و با استفاده از دستگاههای مخصوص صورت پذیرد، قطعا ریکاوری اطلاعات؛ امکان پذیر است.

امروز در این مطلب از مجله ی دلتوس می خواهیم درباره ی Information Retrieval یا به عبارتی، بازگردانی اطلاعات موبایل را مورد بررسی قراردهیم و به اتفاق هم بررسی کنیم که این امر چگونه امکان پذیر است. از آنجایی که پریدن اطلاعات گوشی و یا خرابی دستگاه همیشه در کمین همه ی کاربران موبایل است، پیشنهاد می کنیم که تا به انتهای این مطلب با ما درمجله ی دلتوس همراه باشد.

بازیابی اطلاعات از دست رفته

بازیابی اطلاعات از دستگاه های آسیب دیده

یکی از مباحث پیچیده کارشناسی و تعمیرات موبایل، لپ تاپ، تبلت،کامپیوتر، هارد و بسیاری از دیگر وسایل دیجیتالی که در خود امکان ذخیره سازی اطلاعات را دارند و از قضا دچار مشکلاتی همچون شکستگی به خاطر وارد آمدن ضربه و یا حتی نفوذ مایعات به داخل خود شده اند دارند واصطلاحا دچار خاموشی شده اند، بازیابی اطلاعات از دستگاه های آسیب دیده است. این روزها، اهمیت بازیابی اطلاعات هم در میان مردم و هم بین تعمیرکاران وسیله های دیجیتالی بسیار بالا رفته است و مهم ترین دلیل آن،اهمیت اطلاعات است. به همین خاطر اکثر کاربران حاضرند تا برای بازیابی اطلاعات انبوه و دسترسی به داده های دسته بندی نشده ی از دست رفته شان، به بهترین کارشناسان تعمیرات مراجعه کنند.

اما بازیابی اطلاعات چیست و چگونه امکان پذیر است؟ مبحث ریکاوری اطلاعات، در واقع نوعی دانش در بحث فناوری است که با استخراج داده ها و اطلاعات از بانک های ذخایر اطلاعاتی همچون رم و حافطه ی داخلی وخارجی دستگاه، وب و بسیاری از دیگر امکاناتی که وسیله ی دیجیتال دراختیار کاربر خویش قرار می دهد، داده هایی همچون عکس، فیلم، فایل های مختلف و بسیاری از دیگر موارد را که گمان می رود از دست رفته اند رادوباره به کاربر باز می گرداند.

همانطور که قبل تر هم اشاره کردیم، بازیابی اطلاعات بر اساس نوع دستگاهها، به انواع مختلفی تقسیم می شود. در ادامه این مطلب، دسته بندی های مختلف در زمینه ی بازیابی اطلاعات از دستگاه های آسیب دیده را بر اساس تفکیک دستگاه ها، برای شما مورد بررسی قرار خواهیم داد.

بازیابی اطلاعات

بازیابی اطلاعات از دستگاه های آسیب دیده موبایل

ریکاوری و بازیابی اطلاعات موجود در موبایل، بخش های مختلفی را شامل می شود. بازیابی اطلاعات مختلفی از جمله پیام های موجود در دستگاه،ایمیل های شخصی، عکس ها، ویدئو ها، فایل های صوتی مختلف، فایل های ایجاد شده و دانلود شده و حتی دفترچه تلفن و اطلاعات مربوط به مشترکین،در زمینه ریکاوری اطلاعات موبایل انجام می شود و از جمله اطلاعاتی هستند که برای کاربران، اهمیت ویژه ای دارند. مهم ترین دلیل بازیابی اطلاعات از دستگاه های آسیب دیده ای مثل موبایل، خاموشی بر اثر مایعات خوردگی و یا ضربه خوردگی بر آن است اما گاهی ممکن است که بر اثرعوامل مختلف دیگری همچون، ویروسی شدن موبایل، بازگشت به تنظیمات کارخانه در گوشی و یا حذف اشتباهی پوشه های مربوط به تنطیمات سیستم عامل گوشی و یا فایل اطلاعات پاک شده نیز صورت پذیرد.

البته نگران نباشید زیرا در این رابطه می توان با استفاده از برنامه و دستگاههای کاملا تخصصی، عمل ریکاوری اطلاعات موبایل را انجام داد. البته توجه داشته باشید که دستگاه های تحت سیستم عامل اندروید با سیستم های تحت سیستم عامل ios در این زمینه متفاوت هستند‌‌.

بازیابی اطلاعات از لپ تاپ آسیب دیده

این روزها، لپ تاپ یکی از ضروری ترین وسایل دیجیتالی است که اطلاعات مختلفی با دسته بندی های مختلف را در خود ذخیره می کند. حال تصورکنید که این اطلاعات ذخیره شده در لپ تاپ، به دلایل مختلفی از فرمت شدن گرفته تا آسیب و خرابی، نصب دوباره سیستم عامل، crash شدن یا حتی ویروسی شدن اطلاعات و از بین رفتن آن ها، همه از بین رفته و از دسترس کاربر خارج شود. در این شرایط شما نیاز دارید تا برای بازیابی اطلاعات از دستگاه های آسیب دیده  قبل از این که به متخصصان این کار سر بزنید،هیج اطلاعات جدیدی و یا تغییرات دیگری را بر روی لپ تاپ خود به وجودنیاورید.

به خاطر داشته باشید میزان سرعت شما در مراجعه به تعمیرکار حاذق، دربازیابی اطلاعاتتان تاثیر دارد پس در صورت بروز چنین مشکلی، آن را پشت گوش نیندازید.

بازیابی اطلاعات از دست رفته

ریکاوری اطلاعات از دست رفته در کامپیوتر

بازیابی اطلاعات در کامپیوتر شکسته و یا به هر شکل و صورتی آسیب دیده،تا حد بسیار زیادی وابسته به این امر است که پس از  وقوع خرابی، تا چه حد دستگاه در قسمت هارد دچار آسیب و مشکل می شود. این نکته را به یادداشته باشید که اگر اطلاعاتان حذف شده و یا دچار اختلالات دسترسی شده در اثر آسیب و خاموشی شده، در اولین زمان ممکن به یک مرکز تعمیرات وبازیابی اطلاعات همچون دلتوس مراجعه کنید تا هر چه زودتر، اطلاعات شما مورد بازیابی توسط کارشناسان خبره قرار بگیرد.

ریکاوری اطلاعات  از انواع هارد اکسترنال آسیب دیده

برای بازیابی اطلاعات از انواع هارد اکسترنال های مختلف با هر درجه از میزان آسیب دیدگی، معمولا بهتر است که به مراکزی مراجعه کنید که مجهز به دستگاه ریکاوری اطلاعات و بازیابی اطلاعات pc3000 هستند. البته با کمی جستجو در فضای وب، برنامه هایی برای دانلود به شما معرفی خواهند شدکه این ادعا را دارند که می توانند عمل بازیابی اطلاعات را به خوبی انجام دهند ولی می توانیم قاطعانه به شما بگوییم که اگر اطلاعاتتان برایتان مهم است، بهترین کار در چنین شرایطی، مراجعه به یک کارشناسی حرفه ای است.

در این مطلب درباره بازیابی اطلاعات از دستگاه های آسیب دیده مختلفی صحبت کردیم و کمی هم مفهوم ریکاوری و بازیابی اطلاعات را برایتان شرح دادیم. در نهایت به عنوان نکته ی کلی باید تاکید کنیم که ریکاوری اطلاعات ازدست رفته در دستگاه های آسیب دیده در بسیاری از مواقع در مراکزی همچون دلتوس با استفاده از تجهیزات و علم لازم، امکان پذیر است.

شما تا به حال تجربه ی مشابهی در این زمینه داشته اید؟ آیا اطلاعاتتان کاملا بازگردانی شدند؟ لطفا تجربه های خود را با ما و دیگر خوانندگان دلتوس به اشتراک بگذارید

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *