خرید لپ تاپ

خرید لپ تاپ

خرید لپ تاپ

با توجه به انواع برندها و مدلهاي موجود در بازار هنگام خريد لپ تاپ سوالات گوناگوني مطرح ميشود. ولي اولين سوالي كه در خريد يك لپ تاپ وجود دارد اين است كه شما چه نوع كاربري هستيد؟ در واقع تمامي سوالات با دسته بندي نوع كاربر پاسخ داده ميشود. بنابراين يك دسته بندي كلي براي كاربران در نظر ميگيريم:

1- كاربر عادي: هدف آنها استفاده از مزايای سطحی يک لپ تاپ به عنوان يک کامپيوتر متحرک است. بيشترين کاربرد دستگاه در اين گروه مصارف خانگی، اعم از تايپ , مشاهده فايلهای صوتی و تصويری، مطالعه منابع و استفاده از اينترنت و … است.

2- برنامه نويس يا گرافيست: معمولاً به لپ تاپي با مشخصه هاي بالا نياز دارند تا نتايج پردازش خود را در سريعترين زمان ممكن ببينند.

3- كاربران بازيها: كساني كه به بازيهاي كامپيوتري علاقه زيادي دارند و طبيعتا لپ تاپ مورد نيازشان بايد داراي گرافيك بالايي باشد.

غير از اين يك سري نكات خاص ديگري مطرح است كه بستگي به كاربر خاصي ندارد در واقع ممكن است هر كسي به آنها توجه كند كه در زير اشاره اي به آن شده است:

 • اگر اغلب اوقات لپ تاپتان را حمل ميكنيد بهتر است سايز كوچك را انتخاب كنيد و كيف حمل آن را كوله پشتي در نظر بگيريد.
 • در هنگام خريد بيشتر به نرم افزارهاي مورد نياز خود توجه كنيد نه برتري برند يا محصول خاص كه در اين صورت بايد هزينه زيادي پرداخت كنيد و حتي ممكن است با صرف اين هزينه چيزي كه ميخريد جوابگوي نيازتان نباشد درصورتي كه با پرداخت هزينه كمتر و توجه به نياز خود ميتوانيد راضي و خشنود محصول مخصوص خود را خريداري نمائيد.
 • گارانتي معتبر نيز امروزه در بين كاربران ايراني مورد توجه قرار گرفته و بيشتر افراد براي آسودگي خاطر در خريد به آن توجه ميكنند.

در مورد شكل ظاهري بهتر است سليقه اي عمل كنيد و سعي كنيد قبل از خريد مشخصه هاي ديگر لپ تاپ كه در زير توضيح ميدهيم را بررسي كنيد تا مطابق خواسته شما باشد. با توجه به اين طبق كاربران و نياز آنها تمامي مشخصه هاي لپ تاپ را تشريح ميكنيم:

 • پردازشگر (CPU): بسياري از نرم افزارها به غير از بازيهاي رايانه اي به پردازنده بالايي نياز ندارند. اگر كار چند رسانه اي سنگين مانند ويرايش تصاوير ويدئويي، طرحهاي گرافيكي سنگين داريد حتماً به پردازشگر اهميت دهيد. Cori7 یکی از بهترین پیشنهادها است و اگر استفاده شما در حد برنامه هاي متوسط و غيرسنگين است يك پردازنده متوسط را انتخاب كنيد.
 • FSB : مسيري ميباشد كه CPU را به RAM و ساير اجزا كامپيوتر وصل ميكند و براي كاربراني كه سرعت پردازش برايشان اهميت دارد مثل گرافيستها و برنامه نويسان ميزان FSB بسيار مهم است معمولاً  FSB لپ تاپها 1333 و 1600 ميباشد .
 • Cash : بخشي است درون پردازشگر اصلي كه هدف از طراحي آن فراهم كردن شرايط لازم براي فعاليت پردازشگر با حداكثر توان در سريعترين زمان است. براي كاربراني كه كارهايي با قدرت پردازش بالا انجام ميدهند Cash با ظرفيت بالا توصيه ميشود و لپ تاپهاي موجود در بازار معمولاً داراي Cash با ظرفيتهای 2, 3, 4 & 6M  ميباشند. در واقع در انتخاب لپ تاپ با سرعت بالا براي كاربراني كه كارهاي پردازشي پرسرعت انجام ميدهند تركيب CPU, FSB, Cash بسيار مهم است و با توجه به اين سه گزينه ميتوانند نياز خود را تعيين كنند.
 • RAM : براي كاربران عادي تا 4GB كافيست ولي براي گيمرها و كساني كه كارهاي چند رسانه اي انجام ميدهند و همچنين برنامه نويسان 8GB  را توصيه ميكنيم. اگر لپ تاپي كه ميخريد قابليت ارتقاء رم را داشته باشد هر زمان كه نيازتان افزايش يافت، ميتوانيد به آساني آن را ارتقا دهيد و مشكلي از اين لحاظ نخواهيد داشت.
 • هارد درايو (HDD): مشخصات فني مورد توجه در هارد درايو، ظرفيت و سرعت و SSD بودن هارد ميباشد. در مورد ظرفيت يك هارد اگر فقط عكس و اطلاعات معمولي ذخيره ميكنيد ظرفيت 320GB كافيست ولي اگر ويرايش تصوير انجام ميدهيد يا گيمر و برنامه نويس هستيد به حافظه بيشتري نياز داريد. سرعت مناسب براي يك هارد 5400RPM و 7200RPM میباشد. براي كاربران عادي سرعت 5400RPM كافيست ولي براي كاربران حرفه اي يعني گرافيستها ،گيمرها و برنامه نويسان بهتر است سرعت هارد 7200RPM  باشد. در SSD بودن هارد ديگر RPM وجود ندارد در واقع سريعترين هاردي است كه وجود دارد و در برابر ضربه و لرزشي كه ميتواند هارد را خراب كند دوام زيادي دارد.
 • درايو نوري (ODD): اگر نياز به Back up گيري اطلاعات زيادي داريد بايد لپ تاپي با قابليت پشتيباني از رايت ديسكهاي Blue-ray بخريد در غير اين صورت لپ تاپي با دي وي دي رايتر برايتان كفايت ميكند. البته در بعضي لپ تاپها امكان ارتقاء درايو نوري با پشتيباني Blue-ray وجود دارد كه در صورت نياز ميتوانيد ارتقا دهيد.
 • صفحه نمايش: اگر ميتوانيد هزينه بيشتري صرف كنيد، يك صفحه نمايش LED-Backlit تهيه كنيد، تصاوير را روشنتر نمايش ميدهد و مصرف برق را بطور قابل ملاحظه اي پايين مي آورد همچنين در نمايش فيلمها بهتر عمل ميكند. دقت تصوير در انتخاب صفحه نمايش موثر است. در كل به تعداد كل پيكسلهاي موجود در صفحه نمايش، دقت تصوير ميگويند. هر چقدر دقت تصوير بالاتر باشد كيفيت تصوير بهتر و در عين حال قيمت آن بالاتر خواهد بود. در مشخصات فني لپ تاپها قسمتي با نام حداكثر رزولوشن وجود دارد كه بيان كننده همان دقت در تصوير است. از نكات بسيار مهم ديگر در انتخاب نوع صفحه نمايش، مات و يا براق بودن آنهاست. هر چند كه تعداد لپ تاپهاي با صفحه نمايش مات بسيار اندك است و بيشتر از انها در لپ تاپهاي حرفه اي براي مشاغل خاص استفاده ميشود. اندازه نمايشگر يك لپ تاپ نسبتي مستقيم با وزن آن دارد. درصورتي كه نياز به جابجايي مكرر داريد لپ تاپي كوچكتر انتخاب كنيد. ابعاد نرمال براي نمايشگر لپ تاپ 15.4 اينچ است. هر چه قدر ابعاد نوت بوك از اين ميزان پايينتر و يا بالاتر رود قيمت آن نيز افزايش مي يابد. البته اگر ديگر مشخصات فني آنها يكسان باشد. تمامي لپ تاپها قابليت اتصال به يك نمايشگر ديگر را دارند (پورت CRT-out) بنابراين ميتوانيد فرضاً نوت بوكي سبك را نتخاب كنيد و در محل كار خود آن را به يك نمايشگر بزرگتر متصل كنيد.
 • كارت گرافيك (VGA): براي كاربران عادي، لپ تاپ با كارت گرافيك اينتل كافيست ولي اگر گيمر يا طراح تصاوير 3 بعدي و ويرايشگر فيلم هستيد بهتر است لپ تاپي با گرافيك Nvidia GForce  و يا ATI تهيه كنيد. در ضمن اگر لپ تاپي با گرافيك اينتل تهيه كنيد نميتوانيد آن را ارتقاء دهيد چون ارتقاء كارت گرافيك ممكن نيست. در انتخاب كارت گرافيك دقت كنيد چون معمولاً گرافيك قويتر قيمت لپ تاپ را افزايش ميدهد اگر نيازي به گرافيك بالا نداريد با خريد آن هزينه اضافي صرف ميكنيد. نكته ديگر اين است كه اگر با فتوشاپ يا نرم افزار گرافيكي دو بعدي كار ميكنيد گرافيك اينتل پاسخگوي نياز شما هست و نيازي به صرف هزينه براي گرافيك بالاتر نداريد.
 • Connections : امروزه اكثر لپ تاپها مجهز به بلوتوث ميباشند كه نكته خوبي براي انتخاب لپ تاپهاي مجهز به آن ميباشد ولي بلوتوثهاي اكسترنال كه از طريق پورت USB  به دستگاه متصل ميشوند نيز در بازار با قيمت مناسب وجود دارد كه اگر لپ تاپ مورد نظرتان اين خصوصيت را نداشت ميتوانيد تهيه كنید. نكته مورد توجه ديگر شبكه وايرلس است كه اغلب لپ تاپها داراي آن ميباشند و ميتوانيد با انتخاب آنها از اين تكنولوژي استفاده كنيد. مودم نيز در يك لپ تاپ تعبيه شده است البته در لپ تاپهاي موجود در بازار محصولاتي با مودم اكسترنال نيز عرضه شده اند و با توجه به نياز و نوع استفاده تان ميتوانيد دستگاهي با مودم اكسترنال يا اينترنال انتخاب كنيد. وب كم نيز از جمله مشخصه هايي است كه در لپ تاپهاي امروزي وجود دارد و بيشتر در گفتگوي اينترنتي استفاده ميشود و شما ميتوانيد به دلخواه خود آن را مورد توجه قرار دهيد. FP قطعه كوچكي است كه در بعضي لپ تاپها تعبيه شده و براي امنيت دستگاه در نظر گرفته ميشود نوعي پسورد براي ورود به سيستم عامل ميباشد و در واقع اثر انگشت خوان ميباشد. حتي ميتوانيد براي ورود به پروفايل اينترنتي خود نيز از آن استفاده كنيد. پورتهاي مختلفي در لپ تاپها تعبيه شده كه بسته به نيازتان ميتوانيد به آنها توجه كنيد. در زير به توضيح اين پورتها ميپردازيم:
 1. پورت USB : همه لپ تاپها داراي اين پورت ميباشند و تنها تفاوت در اين مورد تعداد پورتهاي USB و محل قرار گيري آنهاست كه شما با توجه به استفاده خود آن را در نظر ميگيريد.
 2. پورت 1394 (DV) : بعضي از لپ تاپها داراي پورت ميباشند که مانند پورت USB است فقط سرعت انتقال از اين پورت بيشتر است. مثلاً كساني كه ميخواهند از دوربين خود فيلم Capture كنند اگر دوربينشان قابليت اتصال به اين پورت را دارد با اتصال به آن، با سرعت بيشتري اين كار انجام ميشود. همچنین این پورت نوسان کمتری نسبت به USB دارد.
 3. پورت E-SATA : جهت اتصال هارد اكسترنال به دستگاه و انتقال اطلاعات از آن به هارد اصلي دستگاه با سرعت انتقال بالا ميباشد. كاربراني كه معمولاً ميزان زيادي اطلاعات را Backup گيري ميكنند ميتوانند در خريد اين پورت را در نظر بگيرند.
 4. پورت HDMI : براي انتقال تصوير و صدا بصورت ديجيتال به ويدئو پروژكتور يا تلويزيونهايي كه داراي اين پورت هستند استفاده ميشود. كاربراني كه معمولاً اطلاعات و طرحهاي خود را در محل كار يا هر جاي ديگري بايد به معرض نمايش قرار دهند بهتر است سراغ لپ تاپهايي با این پورت بروند.
 5. پورت ‍Card Reader : قابليت خواندن مستقيم اطلاعات از انواع رمها را دارد. براي مثال ميتوانيد رم دوربین خود را در اين پورت قرار داده و اطلاعات آن را بدون اتصال به دستگاه ديگر بطور مستقيم به لپ تاپ انتقال دهيد.

با توجه به مشخصه هاي گفته شده ميتوانيد در ميان انواع بسيار زياد برندها و محصولات موجود، دستگاه مورد نياز خود را تهيه كنيد با در نظر گرفتن اين ويژگيها انتخاب محصول خاص براي شما آسان خواهد بود.

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *