بازیابی اطلاعات که در زبان لاتین از آن با عبارت Information Retrieval یاد می شود در واقع نوعی دانش پیچیده و فنآوری نوین جستجو و استخراج فراداده‌ها، اطلاعات و داده‌ها است که در انواع گوناگون ذخایر اطلاعاتی نظیر وب، بانک اسناد و مجموعه‌ای از تصاویر کاربرد دارد. اطلاعات مذکور ممکن است شامل هر نوع منبع نظیر متن، تصویر، صوت و ویدئو باشد. در دنیای کنونی با توجه به افزایش روزافزون اطلاعات ذخیره شده در منابع قابل دسترس و متعدد، فرایند بازیابی و استخراج اطلاعات جایگاه بالایی یافته است.

هدف نهایی در ریکاوری اطلاعات کمک به کاربر جهت یافتن اطلاعات در انبوهی از اطلاعات ساختارنایافته است.

بازیابی اطلاعات

بازیابی اطلاعات هارد

در سال های اخیر، استفاده از فنون بصری جایگاه خاصی یافته و چالش های جدید و بحث های گسترده ای را به دنبال داشته است. استفاده از این فنون، به ویژه برای طراحی واسط های کاربر، باعث سهولت بیشتر در استفاده از نظام های بازیابی و فراگیرتر شدن دامنه استفاده از این نظام ها گردیده است.

بهره جستن از به روزترین ابزار بازیابی اطلاعات, اطلاعات انواع هارد, فلش, رم و کارت های حافظه را بازیابی نماید و تخصصی ترین خدمات بازیابی اطلاعات را به شما عزیزان با بهترین کیفیت ارائه دهد. ما به شما این اطمینان را میدهیم تا به بهترین نحو ممکن اطلاعات هارد شما را بازیابی نماییم و آرامش را به شما باز گردانیم.

کار نکردن هارد کامپیوتر مشکلی است که ممکن است برای همه ی کاربران اتفاق بیفتد. در چینین مواقعی مهم ترین توصیه کارشناسان حفظ آرامش و مراجعه به مراکز معتبر جهت ریکاوری اطلاعات است . در بسیاری مواقع تلاش های شما  برای راهاندازی مجدد هارد معیوب  توسط خودتان  و یا افراد غیر متخصص نه تنها کمکی به ریکاوری اطلاعات نخواهد کرد بلکه  خسارات جبران ناپذیری را بهاطلاعات شما وارد می نماید ..

بازیابی اطلاعات کامپیوتر

بازیابی اطلاعات کامپیوتر در کنار ریکاوری اطلاعات لپ تاپ، موبایل، انواع هارد، تبلت و … از سرویس‌های تخصصی قابل دریافت در مرکز تخصصی دیتا ریکاوری است. کاربران کلیه کامپیوترها، صرف‌نظر از نوع و مدل کامپیوتر خویش، می‌توانند جهت بازیابی اطلاعات کامپیوتر خود به مرکز تخصصی دیتا ریکاوری مراجعه کرده و خدمات مورد نیاز را دریافت نمایند. شایان ذکر است ارائه این سرویس، به صورت تعمیر در محل، به دلیل زمان‌بر بودن و نیاز به تجهیزات خاص، امکان‌پذیر نیست.

ضمن آنکه امکان گارانتی و ضمانت بازیابی اطلاعات نیز وجود ندارد. چرا که میزان موفقیت بازیابی و ریکاوری اطلاعات از دست رفته تا حد زیادی وابسته به کارهایی است که پس از این اتفاق –یعنی حذف اطلاعات- با دستگاهانجام می‌شود. به طور کلی پس از حذف شدن ناخواسته اطلاعات، بهترینراه خاموش کردن دستگاه و مراجعه به مراکز ریکاوری اطلاعات در سریع‌ترین زمان ممکن است.

ریکاوری اطلاعات از دست رفته

ریکاوری اطلاعات حذف شده

حتما برای شما هم پیش آمده است که یک یا چند فایل را از سیستم حذف کرده اید و بعدا متوجه شده اید که به آنها نیاز داشته اید و می خواهید این فایل ها را بازیابی کنید. ابزارهای زیادی برای انجام عملیات Data Recovery یا بازیابی داده ها در اینترنت وجود دارد اما ما می خواهید در این مقاله از انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران انواع و اقسام راهکارهایی که می توانید برای ریکاوری اطلاعات استفاده کنید را به شما معرفی کنیم. در این آموزش تقریبا هر چیزی که نیاز است شما به عنوان یک کاربر عادی در خصوص ریکاوری اطلاعات بدانید را به شما آموزش خواهیم داد پس تا آخر آموزش با ما باشید.

بازیابی اطلاعات ازدست رفته

صرف اینکه شما فایل را حذف کنید از سیستم حذف کامل نمی شود در بسیاری اوقات افراد بعد از حذف کردن فایل ها آنها را از سطل زباله خود حذف نمی کنند. قبل از اینکه به سراغ مراحل دیگر ریکاوری اطلاعات بروید محتویات سطل زباله ویندوز را بررسی کنید که آیا فایل های شما در آن وجود دارد یا خیر ، در بیشتر موارد فایل های شما همچنان در سطل زباله هستند و شما براحتی می توانید آنها را بازگردانی کنید.

دقت کنید که این مورد برای افرادی مثل من که عادت داریم با کلید های ترکیبی Shift+Delete فایل ها را حذف کنیم کاربردی ندارد زیرا با استفاده از این کلید ترکیبی فایل ها ازسطل زباله هم حذف می شوند.بعضا پیش می آید که شما فایل های خود را در فضاهای ذخیره سازی آنلاینی مثل Google Drive یا Dropbox یاSkyDrive قرار می دهید و از اینجا حذف می کنید. دقت کنید که این فضاهای ذخیره سازی Cloud نیز قسمتی به نام Trash یا همان Recycle Bin خودمان را دارند که بعد از حذف کردن فایل ابتدا فایل شما در این قسمت قرار می گیرد ، قبل از هر کاری ابتدا به Account خود Login کنید و سپس قسمت Deleted یا Trash را بررسی کنید.

همچنان امیدوارم هستیم که فایل ما حذف نشده است بنابراین از جستجو یا Search ویندوز همانند تصویر پایین استفاده می کنیم و تمامی سیستم را جستجو می کنیم تا بتوانیم فایل مورد نظر را پیدا کنیم.در بسیاری از مواقع پیش می آید که فایل شما به جای اینکه حذف شده باشد به محل دیگری از ویندوز Move شده است.

بازیابی اطلاعات لپ تاپ

اطلاعات ذخیره شده در لپ تاپ نیز گاه به دلایلی خواسته یا ناخواسته چون پاک کردن‌های معمولی با delete یا shift delete، فرمت شدن و پارتیشن‌بندی و از بین رفتن پارتیشن، نصب مجدد سیستم عامل و کرش شدن یا ویروسی شدن و از بین رفتن اطلاعات، حذف شده و از دسترس کاربر خارج می‌گردند.

در این شرایط نیاز است تا کاربر از ذخیره مجدد اطلاعات بر روی دستگاه، به هر شکل و به هر میزان، خودداری کرده و در اسرع وقت به مراکز تخصصی ریکاوری اطلاعات مراجعه کند. توجه به این مسئله –یعنی ذخیرهنکردن اطلاعات بر روی لپ تاپ پس از حذف شده اطلاعات-، تأثیر بسزاییدر بالا بردن شانس بازیابی اطلاعات از دست رفته خواهد شد.

توصیه می‌شود برای بازیابی اطلاعات لپ تاپ- در صورت مهم بودن اطلاعات‌تان،صرفاً به مراکز بازیابی اطلاعات که برخوردار از تجهیزات این حوزه نظیرpc3000 هستند، مراجعه نمایید.

ریکاوری اطلاعات هارد اکسترنال

برای بازیابی اطلاعات هارد اکسترنال نیز توصیه ما مراجعه به مراکز تخصصی ریکاوری اطلاعات و بازیابی اطلاعات با pc3000 است. مگر آنکه اطلاعات حذف شده برای شما اهمیت چندانی نداشته باشند. در این صورت –یعنی اهمیت نداشتن اطلاعات- می‌توانید از نرم افزارهای تخصصی موجوددر فضای اینترنت استفاده کرده و ریکاوری اطلاعات هارد اکسترنال خود راانجام دهید. توجه داشته باشید که بازیابی اطلاعات با این شیوه معمولاً چندان موفقیت آمیز نیست و رندوم‌وار است.

کاربران انواع هارد اکسترنال می توانند در صورت از دست رفتن اطلاعات ذخیره شده در هارد، به تخصصی‌ترین مرکز بازیابی اطلاعات هارد مراجعه کرده و داده‌های از دست رفته خویش را ریکاوری نمایند. یکی از برترین و مجهزترین شرکت های بازیابی اطلاعات هارد و دیتا ریکاوری Data Recovery در کشور که توانسته با ارائه بالاترین سطح کیفی خدمات حوزه بازیابی، نیاز بسیاری از کاربران را برآورده ساخته و آنان را از سردرگمی های رایج در زمان فقدان اطلاعات رهایی بخشد.

همچنین می‌توانید درخواست خود را از طریق فرم زیر ثبت نمایید:

‫5/5 ‫(1 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط ریکپچا و گوگل محافظت می شود سیاست حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.