لپ تاپ بخریم یا تبلت

لپ تاپ بخریم یا تبلت

تبلت بخریم یا نوت بوک؟

نوت ‌بوکها و تبلتها در کل شباهتهایی با هم دارند و در عین حال چندین تفاوت در آنها باعث میشود افراد بین انتخاب یکی از این دو تردید داشته باشند. مانند خرید هر وسیله دیگری قبل از انتخاب باید نیاز خود را از کالایی که قصد خرید آن را دارید مشخص کنید. همچنین باید مشخص کنید که تا چه مبلغی قصد دارید بابت خرید هزینه کنید.

تبلت برای جست وجو در اینترنت، انجام بازیهای کامپیوتری، استفاده سریع و آسان فایلهای صوتی و تصویری و کارهایی از این قبیل مناسب است؛ چرا که تبلت کالایی است که به راحتی و سرعت بالا وارد اینترنت می شود. در حالی که نوت بوک زمان بیشتری را صرف روشن و بوت شدن و اتصال به اینترنت می طلبد. در مقابل نوت بوکها از سیستم عامل ویندوز پشتیبانی کرده و تمام امکانات ویندوز را دارند؛ اما تبلتها معمولاً تحت سیستم عامل آندروید یا مک هستند. اگر هم نمونه های ویندوزی تبلت مورد استفاده قرار گیرد که قابلیت نصب اکثر برنامه های ویندوز را داشته باشند استفاده ای به راحتی نوت بوک از سیتم عامل ویندوز نخواهند داشت.

همچنین تبلتها قابلیت نصب نرم افزارهای کاربردی فراوانی را دارند و هر روز به تعداد اپلیکیشنهایی که برای تبلتها نوشته میشوند افزوده میشود.

تبلتها برای مصرف‌ کنندگان ساخته شده است. یک کاربر تبلت میتواند با تبلت خود کتاب بخواند، ایمیل خود را چک کند و ایمیل بفرستد، در اینترنت به گشت و گذار بپردازد، فیلم تماشا کند، فایلهای آفیس را باز و گیم بازی کند.
در سوی دیگر، نوت بوک برای تولید کنندگان و حتی استفاده‌ کنندگان ساخته شده است. ویندوز استاندارد با نرم ‌افزارهای بسیار گسترده که میتوان به تولید و ویرایش فایل پرداخت.

برخی از کارشناسان مقایسه این دو دستگاه با یکدیگر را منطقی نمیدانند. تبلتها اکثراً برای مدیران، سخنرانان، بازاریابهای محصولات، گیمرها و… مناسب است، در حالی‌که یک نوت بوک به مراتب برای یک برنامه ‌نویس مناسبتر از یک تبلت است.

 برتریهای تبلت نسبت به نوت بوک:

طول عمر بالای باتری تبلت یک ویژگی مطلوب برای کاربران این کالا به حساب می آید چرا که یک تبلت به طور تقریبی حدود هشت ساعت شارژ نگه میدارد. نمونه ‌هایی از تبلت نیز وجود دارند که به کیبورد متصل میشوند و عمر باتری آنها حدود 16 ساعت است. حتی برخی از نمونه‌ های تبلت یک روز کامل شارژ نگه میدارند.

یکی از تفاوتهای مهم تبلت و نوت‌ بوک تفاوت در سیستم ‌عامل تبلت و نوت بوک است. نوت بوکها از سیستم‌عامل ویندوز پشتیبانی میکنند. در حالی ‌که تبلتها اکثراً از سیستم عامل Android یا iOS  بهره میبرند.

تبلتها قابلیت نصب نرم‌افزارهای کاربردی فراوانی را دارند و مجهز به فروشگاهی هستند که میتوانید برنامه‌ های جانبی زیادی را از آن خریداری کرده و سطح کاربری دستگاه‌ را ارتقا دهید.

تجهیز تبلتها به صفحه لمسی از مزایای دیگر این کالا به حساب می‌ آید. حذف کیبورد، نوع باتری، سیستم خنک‌ سازی و نبودن حافظه‌ فیزیکی برای ذخیره‌سازی باعث شده‌ است تبلتها بسیار راحتتر، قابل حملتر، سبکتر و آسانتر برای خواندن کتاب یا انجام برخی از کارهای روزمره شوند.

برتریهای نوت بوک نسبت به تبلت:

نوت بوکها در مقایسه با تبلتها از قابلیتهای سخت ‌افزاری بهتری برخور دارند. تبلتها معمولاً کیبورد ندارند و این مورد برای خیلیها جالب نیست.

برخی معتقدند انجام دادن کارهایی که با تبلتها ‌سخت است در نوت‌ بوکها آسان است، اجرای بازیها به سبک سنتی با کیبورد، کلیدهای فیزیکی که باعث تایپ بهتر و سریعتر میشوند، کار کردن با برنامه‌ های کاربردی مختلف طراحی شده برای کامپیوتر‌های رومیزی و نوت‌ بوکها، برتریهای یک نوت‌ بوک نسبت به تبلت است.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *